Lukrecja - właściwości i zastosowanie

2023-02-21
Lukrecja - właściwości i zastosowanie

Medycyna naturalna, oparta na wykorzystywaniu bogactwa ziół i znana od stuleci, wciąż stanowi panaceum wspomagające w walce z objawami wielu schorzeń i niedomagań. Spośród wielu ziół, na szczególną uwagę zasługuje lukrecja, wykorzystywana nie tylko w zielarstwie, ale również w kosmetyce i przemyśle spożywczym.

Co to jest lukrecja?

Lukrecja jest rośliną wieloletnią, byliną zielną z rodziny bobowatych, obejmującą 36 gatunków, z czego najbardziej znana i wykorzystywana jest lukrecja gładka. Jak wygląda lukrecja? Roślina o mocnym, zdrewniałym kłączu osiąga wysokość od 60 do nawet 180 cm. Owłosioną łodygę porastają ciemnozielone, pierzaste piuropusze liści z 9-17 mniejszych listków o jajowatym kształcie i ostrym zakończeniu. Kwiaty lukrecji są drobne, o motylkowej budowie, o barwie jasnoliliowej lub fioletowej i tworzą groniaste kwiatostany umiejscowione w kątach liści. Owocem są strąki nasienne osiągające ok. 3 cm długości, z ciemnobrązowymi nasionami. Rozgałęziony pod ziemią nawet na kilka metrów korzeń lukrecji posiada liczne, walcowate rozłogi. Lukrecję można rozmnażać zarówno przez wysiew, jak i przez sadzenie korzeni. Jest rośliną dość silnie ekspansywną, bardzo szybko się rozrasta. Jej cennym s wykorzystywanym z ziołolecznictwie i branży kosmetycznej jest korzeń.

  • Naturalność

Lukrecja - zastosowanie w lecznictwie

Już w starożytności pojawiają się pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu w medycynie ludowej dobroczynnych składników, ktore posiada lukrecja. Właściwości lecznicze tej rośliny obejmują bardzo szeroki wachlarz działania. Niezwykle bogaty skład chemiczny korzenia lukrecji sprawia, że jest on pomocny we wspieraniu medycyny konwencjonalnej w wielu chorobach i zaburzeniach organizmu człowieka. Zawartość saponin, przede wszystkim glicyryzyny i soli kwasu glicyryzynowego wpływa ma działanie wykrztuśne i sekretolityczne - rozrzedzające i zmniejszające lepkość wydzielin - oraz przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Duża liczba flawonoidów działa korzystnie na procesy rozkurczowe mięśni gładkich, oraz pracę układu hormonalnego. Dzięki tym niezwykłym właściwościom, w wielu objawach chorobowych może wspomóc właśnie lukrecja. Na co pomaga? Właściwości zdrowotne lukrecji pomogą w łagodzeniu objawów w schorzeniach dróg oddechowych, przeziębieniach, czy uciążliwej i długotrwałej chrypce. Wspomogą również w niedomaganiach i zaburzeniach pracy układu pokarmowego - wpłyną na szybszą regenerację śluzówki jelit i żołądka, zahamują rozwój bakterii Helicobacter pyroli, odpowiedzialnej za choroby wrzodowe tego układu. Aktywne składniki korzenia lukrecji w znacznym stopniu złagodzą również objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy. Mogą być także pomocniczo zastosowane w łagodzeniu skutków osteoporozy.

Lukrecja - właściwości kosmetyczne

Zastosowanie lukrecji w kosmetyce przynosi bardzo widoczne i spektakularne efekty. Przede wszystkim działa łagodząco, nawilża i zmniejsza podrażnienia. Rozjaśnia i rozświetla cerę, zapobiega powstawaniu obrzęków, oraz zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych skóry. Kosmetyki z korzeniem lukrecji znajdują zastosowanie zwłaszcza przy cerach wrażliwych i delikatnych, oraz dojrzałych, ale również tych problemowych, np. z trądzikiem lub rumieniem. Lukrecja sprawdzi się również w preparatach ochronnych - przeznaczonych do opalania, preparatach do kąpieli, masażu, pomadkach i balsamach do ust.

 

Lukrecja - zastosowanie w kuchni

Korzeń lukrecji, dzięki zawartym w nim związkom, jest bardzo słodki, prawie 50 razy słodszy od cukru. Dzięki temu jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym do produkcji słodyczy oraz słodkich napojów. W kuchni korzeń lukrecji może stanowić środek aromatyzujący, używany do różnego rodzaju syropów, soków owocowych, deserów czy ciast. Może być również wykorzystany do potraw z ryb i drobiu, oraz bulionów. Jak stosować lukrecję w kuchni? Przede wszystkim bardzo oszczędnie. Dodanie jej zbyt dużej ilości spowoduje, że potrawa z jej dodatkiem będzie gorzka.

I jeszcze na koniec kilka słów o przeciwskazaniach do stosowania lukrecji. Nie wolno jej używać kobietom w ciąży i karmiącym piersią, nie można również podawać jej dzieciom poniżej 4 r.ż. Niewskazana jest także w takich schorzeniach, jak wysokie nadciśnienie tętnicze, ciężka postać niewydolności nerek czy marskość wątroby. Zawsze należy pamiętać o skonsultowaniu jej używania ze specjalistą.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4397 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-24
Świetna firma
2024-08-22
sprawnie i w dobrej cenie
pixel